Integralną częścią naszego domu czy mieszkania jest podłoga.

Podłoga to miejsce najbardziej użytkowane w naszych domach i zawsze głowimy się jaka ma ona być , jakie ma mieć właściwości by służyła nam na lata .

Zanim zdecydujemy się na podłogę marzeń i staniemy przed wyzwaniem wyboru, mam kilka fajnych rad które ułatwią Wam wybór podłogi. Przed takim wyzwaniem stanęłam i ja , a więc rozpoznanie tematyki dotyczące wyboru odpowiedniego drzewa mam przetestowane we własnym M.

Rynek daje nam szeroki wybór podłóg : deska podłogowa , parkiet, panele,
czy deska egzotyczna ? oto jest pytanie .

Trwałość na uszkodzenia

To chyba najczęstsze pytanie jakie sobie zadajemy . Najtrwalszą podłogą
i tańszą inwestycją będą jednak panele laminowane. Takie podłogi są odporne na jakiekolwiek uszkodzenia czy zarysowania. Jednak musimy pamiętać iż nie nadają się do regeneracji . Przy dużym uszkodzeniu paneli , musimy liczyć się
z wymianą całej podłogi . Ponadto , gołym okiem widać , że to „sztuczne ” drzewo.

Różne gatunki drewna różna wytrzymałość .

W sklepach możemy spotkać podłogi dębowe, jesionowe ,bukowe czy bambusowe. Te gatunki drewna możemy spotkać najczęściej , ale każde z nim ma inne właściwości . Firma Prodexpol jest liderem na rynku. Profesjonalnie doradza swoim klientom jaką podłogę wybrać a co ważne zapewnia Nam montaż . Znajdziemy tam nie tylko deski podłogowe, ale również deski tarasowe, drzwi czy listwy wykańczające.

naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane

Dąb – dobre bo polskie i w tym przypadku się to sprawdza . Najsłynniejszy Dębem to przecież Dąb Bartek . Już od najdawniejszych czasów wiedziano oraz wykorzystywano właśnie Dąb m.in do produkcji statków. Jest twardym drewnem i charakteryzuje je bardzo wysoka odporność na ściernie . Warto brać pod uwagę grube deski , takie które mają 18-22 mm . Ja osobiście mam w domu deskę o grubości 20 mm. Dodatkowo powiem, że deski dębowe pasują prawie do każdej aranżacji , zatem nie popełnimy żadnego faux pas … Rynek proponuje nam bardzo duży wybór przy kolorystyce tego gatunku drzewa, zatem jest w czym wybierać.

Jesion – ten gatunek drzewa jest znacznie twardszym materiałem niż dąb. Wykorzystany również do produkcji mebli. Osobiście nie widziałam wielu odcieni jesionu w sklepach . Jesion natomiast nie jest odporny na warunki atmosferyczne – jeśli zastosujemy go w wilgotnych pomieszczeniach .

naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane Buk – jest materiałem tanim o jasnej barwie  , ale jego jedyną wadą jest to iż jest mało odporny na wilgoć . Pod wpływem wilgoci drewno takie może pęcznieć
i pękać.

naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane Bambus – jest jednym z najtwardszych materiałów jakie możemy spotkać . Często podłogi z drewna egzotycznego  jakim jest bambus możemy podziwiać w hotelach czy restauracjach , oczywiście ze względu na ścieranie i wilgotność. Ponadto deski bambusa cechuje oryginalność.

naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane Merbau – ten gatunek drzewa egzotycznego bardzo często spotykamy np.
w galeriach handlowych a to dlatego, że jest bardzo wytrzymały na jakiekolwiek ścieranie oraz co ważne odporny na wilgotność. Deski tego drewna będą wspaniale wyglądać przy ciężkich wnętrzach, a to za sprawą kolorystyki
w jakiej występuje .

naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane

Z moich obserwacji i doświadczeń wynika , że każde drewno się sprawdza
w domach . Natomiast jeśli w domu mamy dzieciaki, psy to warto zainwestować w podłogę odporną na wilgoć oraz odporną na wszelkie zarysowania.

Olejowana czy lakierowana

I tutaj jest znacząca różnica jeśli chodzi o wygląd takiej podłogi. Podłoga olejowana jest naturalna w swym wyglądzie oraz dotyku . Olej doskonale impregnuje nasze deski, wnikając w głąb. Dodatkowym plusem jest to,
że możemy sami odnowić uszkodzony element, bez potrzeby olejowania całej podłogi . Minus taki, że raz na jakiś dłuższy czas musimy powtarzać czynność impregnacji całej podłogi by służyła na następne lata.

Przy podłogach lakierowanych sprawa wygląda nieco inaczej.
Przy jakimkolwiek uderzeniu mechanicznym , musimy zedrzeć lakier z całej podłogi – a więc sprawa nieco uciążliwa.

Myślę, że przy tak dużym wyborze podłóg, każdy znajdzie coś dla siebie. Czasem wato pochylić się nad tym tematem bo przecież podłoga to inwestycja na lata , a pięknie ułożone deski czy parkiet są wizytówką naszego domu.

Inspiracje podłogowe
naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane naturalne podlogi do domu, podloga lakierowana, podloga olejowana, podlogi drewniane

photo:

network.uktv.co.uk
indulgy.com
periodideas.com
knockonwood.ae
www.wickes.co.uk
lumberliquidators.com
thetileshopdesignbykirsty.blogspot.com
home-designing.com
tilestyle.ie
bloglovin.com
instructables.com
freshfarmhouse.tumblr.com
floorsonline.co.uk
marcacorona.it
miumiulover.tumblr.com
pinterest